Alfa box 5. A

V přírodovědě jsme v rámci reflexe rozsáhlejšího učebního celku Vesmír využili jednu z metod Programu kritického myšlení Alfa box. Metoda slouží k uvědomění důležitých informací i doplnění dalších. Žáci pracovali ve skupinkách, společně se snažili ke každému písmenu abecedy napsat pojem z tematického celku Vesmír. Pak se skupiny částečně obměnily a doplnily si své tabulky. V závěru žáci napsali na barevné lístečky, a ze všech pojmů vytvořili jeden velký alfa box, který jsme pověsili na tabuli. V závěru hodiny si ještě některé pojmy okomentovali, vysvětlili. Aktivity tohoto typu jsou velmi oblíbené. Žáci se stávají samostatnými mysliteli a čtenáři, kteří se dokážou na věci dívat z různých úhlů pohledu, jsou zvídaví, cítí lásku k vědění a zodpovědnost za svět, ve kterém žijí.