Čajová cesta kolem světa

Náš další týdenní družinový projekt nesl název: "Čajová cesta kolem světa". Děti v odděleních vyráběly z čajových papírových přebalů květinky, hvězdičky, rybky nebo motýlky oblíbenou technikou Tea Bag folding, lidově se jí říká "falešné origami" (kromě skládání, které je hlavní částí se také využívá lepení a stříhání). Děti si dále mohly vyrobit prostírání, navrhly si čajovou konvičku nebo hrneček. Krabičky od čajů posloužily jako vhodný stavební materiál, u kterého nechyběla fantazie a spolupráce.

Děti s pomocí mapy zjistily, odkud nejčastěji pochází čaj černý a zelený. Jak vůbec čajovník vypadá, jak se pěstuje a sklízí, co je fermentace a jaký význam má čaj pro lidské zdraví. Většina dětí znala čaje ovocné, v různých variacích, podobách (sáčkové, sypané), čaje bylinkové, ale dozvěděly se, že jsou i tzv. "nečaje", z nichž někteří (i díky pitnému režimu ve školní jídelně) znají rooibos, který díky tomu, že nemá lístky (je to keř), neměl by být řazen do kategorie čajů. Ale každopádně je to nápoj velmi vhodný právě pro děti (nízký obsah tříslovin) s přirozeně nasládlou jemnou chutí.

Některé čaje měly děti možnost ochutnat při naší návštěvě čajovny, která byla pro všechny milým zážitkem. Prostředí i pestrost voňavých a výborných čajů je velmi nadchla. Za své nové čajové znalosti děti dostaly "Certifikát čajového znalce". V čajovně ochutnaly čaj černý, zelený - ti pozornější si všimli rozdílu mezi prvním a druhým nálevem, čaj bílý – ten dětem chutnal pro svou jemnou chuť a nejvíc děti zaujala čajová specialita z černého čaje s názvem "Pochoutka irských Leprikonů". Leprikon je skřítek žijící v Irsku, to samozřejmě v dětech probudilo obrovskou fantazii! Pro většinu dětí to byla úplně první návštěva čajovny. A o to milejší zjištění bylo, že si daly úkol! Svou druhou návštěvu absolvují se svými rodiči, kteří jistě občas potřebují trošku odpočinku a pohody. Je velmi pravděpodobné, že to budou mít rodiče i s malou "odbornou přednáškou" od svých šikovných dětí!

Dětem bychom přáli, aby v budoucnu místo energy drinků a přeslazených limonád, si vzpomenuly, že je lepší raději zvolit nápoj z přírodních zdrojů a díky pestré čajové paletě to není žádná nuda, tak jak se mohly přesvědčit na vlastní oči a chuť!