Pstruží líheň

Dne 25. dubna 2012 žáci 6. ročníku v rámci přírodovědné exkurze navštívili pstruží líheň Bělá v Domašově nad Bystřicí. Pstruhů v našich vodách z nejrůznějších důvodů ubývá, a tak se rybáři snaží tento stav zlepšit umělým chovem pstruhů v líhních. Správci líhně děti provedli objektem, vysvětlili jim celý proces a ukázali různá stádia vývoje pstruha od jikry až po dospělé ryby. Všichni si také s velkým zájmem prohlédli raky bahenní, které jim vylovil pan správce. Někteří na vlastním prstu odzkoušely pevnost stisku račího klepeta. Po prohlídce líhně si holky a kluci rozdělali oheň a opekli kabanos. Cestou na nádraží děti procházely kamenolomem, kde viděly vliv těžby kamene na přírodu. Zajímavá byla také vajíčka skokanů v kalužích nebo jarní druhy rostlin.