Exkurze 9.A, 9.B

Na poslední společnou školní akci jsme se vypravili v úterý 16. 6. 2009. Absolvovali jsme exkurzi do 2 zajímavých objektů: nejprve jsme navštívili výrobnu ručního papíru ve Velkých Losinách, kde jsme se mohli seznámit s historií výroby papíru. Potom jsme si prohlédli současnou provozovnu, která jako jediná v ČR vyrábí ruční papír, používaný pro tisk důležitých listin, např. smlouvy, diplomy, … Nakonec jsme si mohli v malém obchodě zakoupit přání a jiné drobnosti z této výroby.
Dalším cílem naší exkurze byla Vodní přečerpávací elektrárna Dlouhé Stráně.
V informačním centru nám názorně představili princip fungování této elektrárny, promítli nám film o historii výstavby a seznámili nás se všemi technickými parametry. Potom jsme se vydali tunelem do nitra hory, kde se nachází obrovské turbíny. Nakonec jsme vyjeli autobusem do nadmořské výšky 1 350 m, kde je na vrcholu hory umístěna horní nádrž. Bohužel zima, vítr a mlha nám znemožnily rozhled po vrcholcích Jeseníků.
I když nám počasí příliš nepřálo, celá exkurze byla velmi zajímavá a poučná.