Hravá fyzika – Lze vidět zvuk?

Lze vidět zvuk­? Nejen na tuto otázku hledaly děti ze školní družiny odpověď v rámci fyzikálního odpoledne, které si pro ně připravila paní učitelka Iva Dostálová Sekaninová. I když se děti budou s fyzikálními zákony seznamovat ve vyšších ročnících, zvídavost, jak věci kolem nás fungují, je v nás odmalička. Pokusy a ukázky se v dětských očích jevily jako čarování, o to větší chuť děti měly vše si vyzkoušet. Veškeré informace byly podány hravou formou a doplněny o přímý prožitek dětí.

Všichni se přesvědčili, jak zvukové vibrace rozpohybovaly zrnka soli, zjistili, jak funguje ušní bubínek, a vyzkoušeli si uhasit svíčku pomocí zvuku. Prostřednictvím kelímku s vázací stuhou rozezvučely děti „zvířátko“ a poznávaly jeho zvuk. Nadšeně se zkoušely dorozumět pomocí provázkového telefonu. Na závěr paní učitelka ukázala, jak si z běžných věcí udělat netradiční hudební nástroje. Zvuk se tak pro děti stal skutečným smyslovým zážitkem.

Děti si připravený program skvěle užily a dozvěděly se mnoho zajímavých informací. Děkujeme a budeme se těšit na další lekci zábavné fyziky.

Soňa Langerová