Na svatého Jiří vylézají hadi a štíři

Podle této pranostiky už začíná slunce více hřát a bývá docela teplo i v noci, vylézají tedy po zimě takzvaně studenokrevná zvířátka (hmyz, obojživelníci a plazi). Neumějí si sami vyrobit teplo, a proto čekají, až ho budou schopna získat ze sluníčka. Letos tomu tak úplně nebylo, přesto se to hady ve školní družině jen hemžilo. Byli sice jen papíroví, o to více s nimi však bylo zábavy. A těch zajímavostí, co jsme se dozvěděli – na světě žije 725 druhů hadů, hadi střídají své zuby, jedovaté zuby mají jen 10 týdnů, hned po vypadnutí jsou nahrazeny novými, had nikdy nepřestává růst. A víte, že největší had na světě měřil skoro 10 metrů nebo že nejtěžší vážil 227 kilogramů?

Kolem hadů v tento den kolují i různé pověry – třeba, že nejsou dnes nebezpeční a jedovatí, ale naopak je jedovatá voda ve studních, a proto se nesmí pít.

Kouzelnou moc mají i čtyřlístky sbírané den před tímto svátkem. K hledání jsme využili naše školní hřiště, kde jich roste opravdu dost. Věříme, že nám přinesou štěstí.

Jana Mičová