Pojďte si hrát s námi

Děti z kroužku Mladý čtenář školní družiny si pravidelně půjčují knihy v Knihovně města Olomouce. Tentokrát jsme navštívili knihovnu z jiného důvodu, zúčastnili jsme se akce Pojďte si hrát s námi.

Děti si mohly vyzkoušet předchůdce některých společenských her, které znají. Zajímavá byla hra Mankala, která spočívá v přemísťování kuliček mezi důlky, ke hře děti použily fazole. Hra se údajně objevila už ve starém Egyptě, ale hlavně se hraje v Africe a Asii.

Cílem ghanské hry Achi je postavit ze svých 3 kamenů souvislou řadu. Původní kameny pro tuto hru prý byly nalezeny blízko Hadriánovy zdi v severní Anglii a pocházejí z 3. století našeho letopočtu.

Další zábavná hra byly skákající žabky vyrobené japonskou technikou origami (velmi podobná dětem známé hře Blechy).

Pačísí je stará indická hra, kde se s ní stále setkáme na každém rohu. Byla vzorem pro běžné hry například Člověče, nezlob se.

Všichni jsme se pobavili, je dobré vědět, jak si dříve děti i dospělí hráli a z čeho se vyvinuly dnešní společenské hry. V naší školní družině už zkoušíme hru Achi a brzy dojde na další. Děkujeme a těšíme se na další zajímavé akce v Knihovně města Olomouce.