Pstruží líheň

Ve čtvrtek 14. dubna se žáci 6. ročníku vybaveni pláštěnkami a teplým oblečením sešli na olomouckém vlakovém nádraží, aby se vydali na pstruží líheň Bělá u Domašova nad Bystřicí. Pan Bednář, předseda místní organizace Českého rybářského svazu, provedl děti líhní, vysvětlil jim proces umělého rozmnožování pstruha potočního a sivena amerického. Děti viděly všechna vývojová stádia ryb od jikry, přes plůdek se žloutkovým váčkem až k malým rybičkám. Nádherné byly i velké matečné ryby, které plavaly v bazénech. Přestože mírně pršelo, rozdělal pan správce veliký oheň na místním ohništi a děti si opekly kabanos. Manželka pana správce uvařila dětem veliký hrnec čaje. (Podle některých to byl nejlepší čaj, jaký kdy pily.) Po občerstvení si děti zahrály na louce nedaleko líhně pohybové hry s přírodovědnou tematikou. Cestou na vlak do Domašova se celá skupina zastavila v místním kamenolomu, kde měly děti možnost vidět vliv těžby kamene i postupné zarůstání lomu náletovými dřevinami. Přestože počasí nebylo ideální, bylo možné cestou vidět celou řadu jarních rostlin – nejvíce prvosenky, plícníky a sasanky.