Začarovaná abeceda

Těžko bychom našli akci, na kterou se naši prvňáčci netěší. V pondělí a v úterý vyrazily všechny třídy postupně na besedu do Knihovny města Olomouce.

Proč jezdit tramvají, když je venku tak pěkně? Procházka ranním městem byla velmi příjemná. Liduprázdné ulice se nám otevíraly v plné kráse a my jsme si stihli cestou popovídat o zajímavostech, které jsme míjeli.

V knihovně na nás čekala usměvavá paní, která představila knížku o písmenkách. A tak se hláskovalo, slabikovalo, vymýšlela nová slova a dotvářel příběh. Nečekané bylo pro naše nejmenší žáky první seznámení s Braillovým písmem. Mohli si znaky osahat a pokusit se podle hmatu rozpoznat i obrázky z kalendáře pro nevidomé.

Za chvíli už dětským oddělením projížděl veselý vláček, jehož vagónky plné dětí se zastavovaly u jednotlivých regálů.

Jak ukončit besedu v knihovně? Přece s knížkou. Paní knihovnice dětem zapůjčila výtisky přiměřené jejich věku. Ty se uvelebily na schodech a četly a četly a četly.

Z knihovny všichni odcházeli nadšení a s příslibem, že si cestu ke knížkám v knihovně určitě najdou.

Ivana Weissová